Prozkoumejte všechny služby z energetického sektoru, které nabízí platforma ENERGY-HUB

Novinky v palivách I/1/2019

(ilustrační obrázek)

Posledné dni poznačila katastrofa v Mexiku, kde pri výbuchu potrubia zomrelo už 118 ľudí a ďalší sú zranení. Mexiko má už dlhodobo problémy s krádežami paliva priamo z potrubia, ktoré musia strážiť vojenské jednotky. Cena benzínu a nafty si naďalej udržiava nízku hodnotu.  Mesiac január prináša taktiež aj novinky z oblasti ochrany jadrového paliva či výroby magnéziových batérií.

Domáce

 • 14.1.2019

Benzina zavádza nový systém kontroly palív

Najväčšia sieť čerpacích staníc v ČR Benzina zavádza nový program kontroly palív na svojich čerpacích staniciach. Kontrolu začalo uskutočňovať nezávislé akreditované laboratórium spoločnosti Unipetrol. Benzina od tohto kroku očakáva zefektívnenie kontinuálneho testovania. Zákazníci môžu na každom výdajnom stojane Benziny nájsť zlatú samolepku s logom LAB GARANCE.

Viac TU

 

 • 16.1.2019

U.S. Steel investuje 130 miliónov dolárov do výroby plechov pre elektromobily v Košiciach

Novo vytvorená linka bude vyrábať moderné a kvalitne spracované plechy, ktoré nájdu uplatnenie pri výrobe elektromobilov či zariadení na výrobu elektrickej energie. Táto linka doplní už existujúcu linku pre spracovanie NGO ocele. Hovorca U.S. Steel Ján Bača sa vyjadril, že s výstavbou novej linky by sa malo začať v polovici tohto roku a ukončená by mala byť koncom roku 2020.

Viac TU

 

 • 17.1.2019

Ceny pohonných hmôt klesli. Liter benzínu stojí v priemere 31 českých korún

Ceny pohonných hmôt v Českej republike v posledných týždňoch klesli. Benzin Natural 95 zlacnel v priemere na 31,02 Kč/l. Nafta sa v priemere predáva za 31,45 Kč/l. Táto informácia vyplýva z údajov firmy CCS, ktorá sa venuje vývoju cien pohonných hmôt. Najviac si za pohonné hmoty zaplatia ľudia v Prahe. Benzín tu v priemere stojí 32,23 Kč/l a nafta 32,44 Kč/l. Naopak najlacnejšia je nafta v Pardubickom a Juhočeskom kraji, kde stojí v priemere 30,76 Kč.

Viac TU

 

 • 18.1.2019

Tepláreň Opatovice odstaví dva uhoľné bloky

Súťaž o modernizáciu a ekologizáciu dvoch blokov Elektrární Opatovice nakoniec skončili bez víťaza. Išlo v poradí o druhú etapu programu, ktorý mal za miliardu českých korún vybudovať ekologickejšiu prevádzku dvoch blokov elektrárne. Štyri bloky elektrárne sú už v súčasnosti retrofitované a umožňujú súčasne vyrábať elektrinu i teplo. Elektrárne Opatovice zásobujú teplom Hradec Králové, Pardubice či Chrudim. Elektrárne sa zameriavajú na kogeneračný režim a týmto spôsobom prispievajú k znižovaniu emisií a efektívnejšej výrobe energie.

Viac TU

 

 • 25.1.2019

Záujem o uhoľné kotle klesá. Nahrádzajú ich ekologickejšie varianty

 Sever Moravy bojuje proti PM časticiam – mikroskopickému prachu, ktorý sa nachádza vo vzduchu a spôsobuje zdravotné komplikácie. Limity na PM častice boli v niektorých oblastiach Usteckého kraja prekročené až osemnásobne. Ide o región so silnou tradíciou kúrenia uhlím. O zníženie emisií sa kraj pokúša prostredníctvom dotácií. Prvá vlna prebehla v rokoch 2015 – 2016 a umožňovala financovanie nových, ekologickejších kotlov spaľujúcich biomasu či plyn. V druhej vlne z rokov 2017-2018 sa prostredníctvom dotácií umožnilo zakúpenie kombinovaných kotlov na spaľovanie nielen uhlia, ale i dreva. Záujem o kotle na uhlie klesá, zatiaľ čo záujem o plynové kotle narástol o dvojnásobok.

Viac TU

 

Zahraničné

 • 18.1.2019

Merkelová navštívila regióny, ktoré čelia reštrukturalizácii v dôsledku snahy o odklon od uhlia

Nemecko by malo podľa informácií Združenia dovozcov uhlia importovať 30 miliónov ton čierneho uhlia. Ceny čierneho uhlia na svetových trhoch stúpli a uhlie má čoraz väčšie problémy konkurovať iným zdrojom energie, napríklad obnoviteľným zdrojom a to aj pre výšku emisných povoleniek. V roku 2018 klesol import čierneho uhlia do Nemecka o 17% a celková spotreba uhlia v Nemecku klesla od roku 1990 o polovicu. Nemecká energetická politika už dlhodobo smeruje k odkloneniu od uhlia. Kancelárka Merkelová navštívila regióny, ktoré by mali byť útlmom baníctva najviac poznačené a prisľúbila im pomoc. Spolkové krajiny spomínajú čiastku 60 miliárd eur, ktoré bude podľa nich potrebné investovať do reštrukturalizácie baníckych regiónov.

Viac TU a TU

 

 • 21.1.2019

V Mexiku došlo pri krádeži paliva k silnému výbuchu.

Mexiko má už roky problémy s krádežami paliva priamo z potrubia vlastneného štátnou energetickou spoločnosťou Pemex. Ide o druhú najrozšírenejšiu kriminálnu činnosť v Mexiku, kde stále dominuje obchod s drogami. Potrubia musia v krajine strážiť armádne zložky. K nešťastnej udalosti došlo 19.1. v mestečku Tlahuelilpan, kde pri výbuchu paliva zomrelo viac než 100 ľudí a mnohí skončili v nemocnici s vážnymi poraneniami. Podľa očitých svedkov bolo na mieste počas výbuchu cez 700 ľudí, ktorí sa tam zbehli s kanistrami v snahe odniesť si z miesta palivo.

Viac TU a TU

 

 • 16.1.2019

Nórsko udelilo rekordných 83 licencií na prieskum ropných ložísk

Nórska vláda sa rozhodla oživiť ťažbu ropy a udelila 83 licencií na prieskum ropných ložísk. Nórska ťažba už niekoľko rokov klesá a v krajine vznikajú obavy, že ropný sektor, ktorý zamestnáva okolo 170 tisíc ľudí, by mohol začať stagnovať. Najviac licencií obdržal polo-štátny Equinor, ďalej Aker BP a švédska Lundin.

Rusko začalo s prieskumnými aktivitami v severnej časti Barentsovho mora. Nórsko a Rusko sa už 40 rokov sporia o námorné hranice v tomto mori. Na ruskú aktivitu zareagovalo nórske riaditeľstvo pre ťažbu ropy a avizovalo, že v prípade nálezu ropy si bude Nórsko nárokovať svoj podiel na zásobách ropy v tejto časti Barentsovho mora. Nóri sa zatiaľ zameriavali na jeho južnú časť.

Viac TUTU

 

 • 24.1.2019

USA očakáva pokles ťažby bridlicovej ropy

Ťažba ropy v Spojených štátoch bude v rokoch 2019 a 2020 síce stále rásť, no pomalším tempom než tomu bolo v posledných rokoch. Informovala o tom US Energy Information Administration. Produkcia ropy a ropných produktov dosiahla minulý rok pravdepodobne svoj vrchol s produkciou 1,6 milióna barelov denne. Očakáva sa, že produkcia poklesne na 1,1 miliónov barelov denne v roku 2019 a 0,8 milióna v roku 2020.

Viac TU

 

 • 22.1.2019

Prichádza sľubná náhrada lítiových batérií

Nový projekt Európskej únie, ktorý zastrešuje španielska Fundación Cidetec má názov E-MAGIC (European Magnesium Interactive Battery Community). Projekt bude prebiehať do roku 2022 a jeho úlohou je výskum batérií na báze magnézia, ktoré by mali byť efektívnejšie, lacnejšie a bezpečnejšie, než v súčasnosti využívané lithium-iontové batérie. E-Magic sa zaoberá predovšetkým hustotou a napätím, ktoré sú potrebné pre správne fungovanie batérií. Veľkou výhodou magnézia je, že sa v prírode nachádza tri tisíckrát viac ako lítium a jednoduchšie sa rozkladá.

Viac TU a TU

 

 • 25.1.2019

Westinghouse získal dotáciu na vývoj jadrového paliva odolnejšieho voči haváriám

Westinghouse Electric Company obdržala od amerického ministerstva energetiky dotáciu v hodnote 93,6, miliónov dolárov. Financie majú ísť na program EnCore havarijne odolného paliva. Westinghouse bude pri projekte spolupracovať so spoločnosťou General Atomics. Má ísť o vývoj novej technológie, ktorá zvýši bezpečnosť a zároveň aj výkon jadrového paliva. Ministerstvo energetiky podporuje vývoj Accident-tolerant fuel – ATF od roku 2012 cez program, ktorý vyvíja materiál pre palivo a jeho pokrytie. Tento materiál by mal lepšiu odolnosť voči nehodám spojených zo stratou odvodu tepla z aktívnej zóny reaktoru.

Viac TU

 

 • 25.1.2019

Ropa je súčasťou politickej krízy vo Venezuele, tvrdí politologička

Venezuela sa stále zmieta v politických nepokojoch, do ktorých už zasahuje aj zahraničie. Zatiaľ len slovne. Niektorí lídri na čele s americkým prezidentom podporili predstaviteľa opozície voči prezidentovi Madurovi, Juana Guaida. Odborníčka na Latinskú Ameriku P. Springerová sa vyjadrila, že ropa hrá v politických procesoch vo Venezuele veľkú úlohu. Štát je závislí na exporte ropy, ktorá sa vyváža hlavne do USA a tvorí 75% príjmu krajiny. Táto závislosť je asymetrická, preto sa Venezuela snaží o diverzifikáciu obchodných partnerov. Veľký potenciál vidí krajina v Indii a Číne. Záujem o spoluprácu prejavuje aj Rusko. Problém však je charakteristika venezuelskej ropy. Ide o veľmi ťažkú ropu, ktorá si vyžaduje špeciálne rafinérie. Tie si zase vyžadujú financie, ktorými však krajina momentálne nedisponuje.

Viac TU

Pro více informací klikněte ZDE

24. 02. 2019 23. 02. 2019

Zprávy z oboru

Členské státy EU se dohodly na emisních standardech pro nákladní vozidla

Evropská rada a Parlament se v noci z pondělí na úterý shodly na historicky první právní regulaci pro množství emisí CO2 z nákladních automobilů. Nové evropské kamiony…
 • 23. 02. 2019
 • 15:29

Nejrozšířenějším elektromobilem světa je Nissan Leaf

Na světě je dnes už hodně aut s elektrickým pohonem. Je ale jen jedno, které je nejrozšířenější a zároveň i nejoblíbenější. Je jím v obou případech Nissan Leaf. To je…
 • 23. 02. 2019
 • 13:22

Uniper podle německého regulátora ovlivňoval trh s plynem, společnosti udělil pokutu 150 000 EUR

Německý síťový regulátor vyměřil společnosti Uniper Global Commodities pokutu ve výši 150 000 eur za to, že měla v několika případech ovlivnit fungování trhu se zemním…
 • 23. 02. 2019
 • 12:26

A1 Energy - nová a převratná solární technologie z Čech

Jan Sehnoutek vymyslel a nechal si patentovat podstatu technického řešení nové vysoce výkonné technologie v získávání energie ze slunečního záření s pracovním názvem A1 Energy.
 • 23. 02. 2019
 • 10:22

BP předpovídá nárůst roční výroby elektřiny z jádra na 3400 TWh do roku 2040

Společnost BP zveřejnila Energy Outlook 2019, ve kterém očekává nárůst celosvětové výroby elektřiny z jaderných elektráren do roku 2040 na 3400 TWh za rok. V roce 2016…
 • 23. 02. 2019
 • 09:16

Kdo smí instalovat vybraná, státem dotovaná zařízení, vyrábějící energii z obnovitelných zdrojů?

Vybraná, státem dotovaná zařízení využívající OZE smí instalovat jen fyzické osoby s osvědčením o profesní kvalifikaci. Potvrzujícím dokladem je osvědčení, kterým se musí…
 • 23. 02. 2019
 • 00:22

Uvádění do provozu sestav tlakových nádob

Uvádění do provozu sestav tlakových nádob podle evropské směrnice 2014/68/EU a Nařízení vlády č. 219/2016 Sb.: Opakované nedostatky ze strany provozovatelů.
 • 23. 02. 2019
 • 00:22

REVIEW: Planning ahead for decommissioning

Nuclear plant decommissioning is simpler, faster, and less expensive when taken into consideration during the siting, design, construction, and operation phases of the…
 • 22. 02. 2019
 • 18:22

Z českého dřeva se loni vyrobilo 377 tisíc tun pelet

 Domácí poptávka po dřevních peletách stabilně roste, v roce 2018 už počet peletových kotlů a kamen v českých domácnostech překročil hranici 30.000 kusů. Dvaatřicet českých…
 • 22. 02. 2019
 • 18:22

Co si myslíte o ochraně životního prostředí? MŽP očekává podněty k aktualizaci Státní politiky životního prostředí ČR

MŽP zahájilo v roce 2019 práce na přípravě nové verze Státní politiky životního prostředí ČR. Tento dokument je národní strategií s dlouhodobým plánem a konkrétními kroky k…
 • 22. 02. 2019
 • 14:22

starší novinky