Elektromobily – skutočne ideálne riešenie?

(ilustrační obrázek)

Nadchádzajúca éra elektromobilov by mohla byť len horkým Pyrrhovým víťazstvom pre životné prostredie, ak budú tieto autá naďalej poháňané fosílnymi palivami a nie obnoviteľnými zdrojmi energie, povedal to pre britský Guardian Matthew Wright, nový výkonný riaditeľ Dong Energy UK, ktorý sa zaoberá práve pobrežnými veternými farmami. Klesajúca cena obnoviteľných zdrojov energie spôsobila, že pre developerov ako je Wright už nie sú problémom dotácie a investície, ale otázka, ako sa pripojiť do národnej rozvodnej siete a ako sa prispôsobiť rôznym technológiám a nastupujúcim trendom ako napríklad elektromobily či batérie.

Odhodlanie rôznych európskych vlád zakázať do roku 2040 klasické automobily, vytvorí extra dopyt po energií, ktorá by ich mala poháňať. No čo ak väčší počet elektromobilov a s tým spojený väčší dopyt po elektrickej energií, spôsobí naopak len väčšie znečistenie? Energia pre elektromobily by totižto nemusela pochádzať z obnoviteľných zdrojov, ale z fosílnych palív či jadra. Presunulo by to len znečistenie z miest do vzdialenejších oblastí, kde by stáli elektrárne, ktoré by tieto autá poháňali.

Niektorí odborníci zasa upozorňujú na fakt, že aj elektromobily stále spôsobujú nebezpečné znečistenie. Takisto ako dieselové a naftové autá aj oni musia jazdiť po asfaltových cestách a musia mať pneumatiky a brzdy.

Častice, ktoré sa uvoľňujú pri opotrebovaní pneumatík či bŕzd sú podľa posledných zistení skutočne nebezpečné a znečisťujú prostredie. Miera znečistenia dokonca prevážila aj moderné technológie, ktoré by mali obmedzovať vypúšťanie emisií dieselových a naftových motorov. Situáciu zhoršuje aj momentálny trend otvorených diskových bŕzd namiesto uzavretých kotúčov.

Rovnako k opotrebovaniu pneumatík  bŕzd prispieva aj väčšia a lepšia výbava áut. Klimatizácia či elektrické okná zvyšujú hmotnosť auta, čo spôsobuje rýchlejšie opotrebovanie a teda aj uvoľňovanie znečisťujúcich častíc. Navyše aj hmotnosť batérií v elektromobiloch prispieva k ešte väčšiemu znečisteniu.

Podľa viacerých odborníkov sú tieto častice nebezpečné a ohrozujú zdravie. Pri rušnej ceste je ich koncentrácia až 10 000 čiastočiek na každý kubický centimeter. Sú tak malé, že ich vedci nazvali nanočasticami. Je pomerne ťažké spojiť vdychovanie týchto častíc s rôznymi úmrtiami, keďže zatiaľ nedokážeme mapovať ich koncentráciu ako v prípade oxidu dusičitého. V posledných rokoch sa dosiahlo aspoň určité zlepšenie. Z palív sa napríklad odstránila síra, no nič podobné sa neplánuje v prípade leteckej dopravy.

Každá štvrtá jazda autom, ktorú podnikne priemerný Angličan, je kratšia ako dve míle. Počet parkovacích miest v mestách je obmedzený a ďalším problémom elektromobilov by mohli byť aj samotné batérie, pri ktorých je otázna recyklácia, ale aj ťažba potrebných surovín do týchto batérií. Politici by sa teda mali zamerať aj na to, akým spôsobom spropagovať radšej verejnú dopravu a najmä jazdenie na bicykli a chodenie pešo. Namiesto toho prezentujú elektromobily ako perfektné riešenie problémov spojených so znečistením a klimatickou zmenou. Žiadny politik však nehovorí o leteckej doprave či kamiónoch, ktoré prepravujú ohromné množstvá tovaru. Elektromobily majú skutočne viacero nevýhod, o ktorých sa mlčí.


Zdroje:

Pro více informací klikněte ZDE

Související články

zpět na přehled zpráv

18. 01. 2018 17. 01. 2018

Zprávy z oboru

Vývoz zemního plynu z USA stále roste, loni poprvé po 60 letech zřejmě převýšil jeho dovoz

Spojené státy americké mají nakročeno stát se za minulý rok čistým vývozcem zemního plynu, a to poprvé od roku 1957. Podle předběžných dat americké vládní agentury U.S.…
 • 18. 01. 2018
 • 15:56

INFORMACE Z JE TEMELÍN 12 / 2018

První blok je v plánované odstávce pro výměnu paliva. Druhý blok je v provozu na plánovaném výkonu. Pomocné systémy elektrárny pracují podle provozní potřeby bloků.
 • 18. 01. 2018
 • 15:21

Ukrajina letos po dvouleté přestávce obnoví nákup plynu z Ruska

Uvedl to dnes generální ředitel ukrajinského státního plynárenského podniku Naftogaz Andrij Kobolev. Verdikt arbitrážního soudu ale obě strany interpretují odlišně.
 • 18. 01. 2018
 • 15:21

Europoslanci vykládají rozdílně změny v energetické politice EU

Zcela opačně si někteří čeští europoslanci vykládají důsledky dnešního hlasování Evropského parlamentu o energetickém balíčku, které má zvýšit tlak na energetickou účinnost…
 • 18. 01. 2018
 • 15:21

Ekologické organizace vítají rozhodnutí vlády nepřipojit se k žalobě Polsko vs. čisté ovzduší EU

Vláda právě rozhodla o tom, že se Česká republika nepřipojí ke kontroverzní žalobě Polska proti novým evropským emisním limitů, které mají zlepšit ovzduší a chránit naše zdraví.
 • 18. 01. 2018
 • 15:21

Eurokomise chce do roku 2030 v EU jen recyklovatelné plasty

Do roku 2030 by měly být v Evropské unii všechny plasty recyklovatelné, navrhuje Evropská komise. Ve své dnes představené strategii týkající se plastů také navrhuje…
 • 18. 01. 2018
 • 15:21

Za únikem citlivých dat bývá také osobní msta

Banky, operátoři a další firmy disponující citlivými údaji mohou mít sebelepší zabezpečovací programy a procesy, a stejně čas od času dojde k úniku a zneužití dat.
 • 18. 01. 2018
 • 15:21
starší novinky