Čo sa skrýva vo Vašom smartphone?

(ilustrační obrázek)

Smartfóny, televízory, tablety, notebooky,... Bez obrovského množstva najmodernejších elektronických prístrojov si už málokto z nás vie predstaviť svoj život. Problémom však spočíva v tom, ako často ich meníme. Nabádajú nás k tomu nielen nové a lepšie technológie, ale skôr reklamy a fakt, že samotné prístroje sú vyrábané tak, aby vydržali len obmedzený čas. Čo však spraví bežný človek, keď sa mu pokazí smartphone? Veľmi rýchlo a pomerne lacno si zaobstará nový a starý odloží do šuplíka. Vie ale aké „poklady“ skrýva takýto pokazený telefón?

Tony vzácnych kovov na smetisku

Bežný smartfón obsahuje neuveriteľné množstvo najrôznejších minerálov a vzácnych kovov. Typický iPhone obsahuje približne 0,034g zlata, 0,34g striebra, 0,015g paládia a menej než jednu tisícinu gramu platiny. Rovnako v ňom nájdeme aj napríklad hliník (25g) a meď (približne 15g). To je však len začiatok. Ytrium, lantanum, terbium, neodym, gadoliniem alebo prazeodym. Málokto vôbec niekedy počul tieto názvy. Ide o materiály, ktorých je v našej Zemi síce dostatok, no ich ťažba je extrémne náročná. A samozrejme nesmieme zabudnúť na plast a sklo.

„Múdry telefón“ vlastnia dnes už viac ako dve miliardy ľudí a za nový model ho zvyknú vymeniť priemerne každých 11 mesiacov. Staré smartfóny buď vyhodia alebo odložia niekde doma. Iba 10% starých telefónov sa recykluje a ich vzácne minerály sa použijú nanovo. Z miliónu mobilných telefónov by sme vedeli naspäť získať až 16 ton medi, 350kg striebra, 34kg zlata a 15kg paládia. Naše šuplíky a smetiská sú skutočnými zlatými baňami.

Krv v telefónoch a znečistené životné prostredie

So vzácnymi kovmi sa však spája omnoho viac problémov. Ich ťažba je častokrát spojená s porušovaním ľudských práv, detskou prácou, ozbrojenými skupinami, znečisťovaním životného prostredia a hroznými pracovnými podmienkami. Niekedy sa teda označujú aj ako konfliktné minerály. Ťažia sa hlavne v rozvojových krajinách v Afrike, Ázii či Južnej Amerike.

Neslávne známou sa stala napríklad Demokratická republika Kongo, kde obchod so vzácnymi minerálmi financuje ozbrojené a povstalecké skupiny. Inde vo svete, ako napríklad v Kyrgyzsku, ťažba zlata vážne ohrozuje životné prostredie. Keďže je ale celá Stredná Ázia závislá aj od vodných rezerv v Kyrgyzsku, ich prípadné znečistenie by viedlo k obrovskej humanitárnej katastrofe a destabilizácií celého regiónu.

E-odpad

Ďalším obrovským problémom je elektronický odpad. Kvôli obrovskej spotrebe a konzumnému spôsobu života sa rozvojové krajiny v Afrike a donedávna aj napríklad Čína, plnia starými elektronickými zariadeniami. Vyspelé krajiny vyvážajú svoj elektronický odpad do iných častí sveta, kde ho miestni chudobní ľudia rozoberajú a „recyklujú.“ S tým je však rovnako spojené obrovské znečisťovanie životného prostredia. Voda a pôda sa častokrát kontaminujú rôznymi chemikáliami a v celom okolí neprestajne cítiť toxický zápach horiaceho plastu.

Mesto Guiyu na juhovýchode Číny bolo donedávna známe ako najšpinavšie mesto na svete a najväčšia skládka elektronického odpadu. Práve sem putoval, väčšinou ilegálne, odpad z celého sveta. Tisícky ľudí, vrátane detí, tu rozoberali televízory, počítače, DVD prehrávače či telefóny, aby sa dostali k cenným minerálom v ich vnútri. Niektoré dokonca namáčali do rôznych kyselín, aby sa rozpustil ich plastový obal. Nedávno sa však z Guiyu stalo mesto duchov. Čínska vláda túto „recykláciu“ zastavila a celé mesto zavrela. Údajne išlo o súčasť novej politickej stratégie a čínskej „vojny proti znečistení.“ Čína nedávno dokonca zakázala import papiera, textilu či plastu z iných krajín, keďže čelí problémom s vlastným odpadom. Odhady hovoria, že samotná Čína čoskoro predbehne USA a stane sa najväčším „producentom“ e-odpadu na svete.

Čínsky monopol a neexistujúce alternatívy

Čína však reagovala aj na prepad cien vzácnych kovov, ktoré sa však v poslednej dobe zase šplhajú nahor. Môžu za to práve elektromobily či veterné turbíny, ktorých spotreba sa začala zvyšovať. Táto krajina však zohráva oveľa dôležitejšiu rolu. Produkuje a vyváža až 90% vzácnych kovov, na ktorých sme závislí. Napríklad cena neodymu či prazeodymu narástla až o 50%. Podľa analytikov z Argonaut Research však ich cena v nasledujúcom desaťročí stúpne až o 250%, keďže elektromobily potrebujú o skoro jeden kilogram viac oxidov vzácnych kovov ako tradičné spaľovacie motory.

Čo však robiť s nebezpečným čínskym monopolom? Niektoré vzácne kovy sú skutočne nenahraditeľné. Pre olovo, titán, či horčík neexistuje alternatíva. Iné ako napríklad meď sa v podstate dajú nahradiť, no je nutné použiť najrôznejšie zložité zliatiny v závislosti od využitia. Pri iných kovoch je náhrada síce neplnohodnotná, ale stále použiteľná. Celkovo v súčasnosti nemáme alternatívu až pre 62 kovov, vďaka ktorým funguje naša elektroniky.

Problematické vzácne kovy

Odhady zásob nerastných kovov sa líšia. Pravdepodobne ich však nevyčerpáme len tak ľahko. Ťažba sa jednoducho bude stávať zložitejšou ekonomicky aj environmentálne. Hrozbou môžu byť aj nebezpečné monopoly krajín akou je Čína, ktorá môže de facto hýbať s cenami vzácnych kovov tak ako OPEC s cenou ropy. Vzácne kovy sa spájajú s obrovským množstvom problémov a ovplyvňujú životy ľudí vo väčšine rozvojových a chudobných krajín sveta. Ponúkajú sa nám však riešenia ako recyklácia starej elektroniky, cirkulárna ekonomika či jednoducho zníženie spotreby a konzumného spôsobu života.


Zdroje

Pro více informací klikněte ZDE

Související články

zpět na přehled zpráv

20. 01. 2018 19. 01. 2018

Zprávy z oboru

Vítkovice Heavy Machinery má obstavený účet. 'Zatím nevíme, proč,' tvrdí firma

Správa sociálního zabezpečení obstavila jeden účet strojírenské firmě Vítkovice Heavy Machinery. Firma nezná důvod, uvedly v pátek Hospodářské noviny. Společnost podle…
 • 19. 01. 2018
 • 21:21

Jak se stát osobou oprávněnou k instalaci vybraných zařízení využívajících energii z obnovitelných zdrojů?

Pokyny pro získání oprávnění k instalaci kotlů a kamen na biomasu, solárních systémů a tepelných čerpadel.  
 • 19. 01. 2018
 • 18:21

Cena ropy klesá. USA by mohly brzy těžit více než Saúdská Arábie a Rusko

Úřad pro energetické informace očekává, že by mohla těžba ropy brzy překonat deset milionů barelů denně. USA by tak těžily více než současní největší producenti - Saúdská…
 • 19. 01. 2018
 • 18:21

“Zelená” má být více než třetina energie v EU, požadují europoslanci. Drahé a chybné, tvrdí kritici

Evropský parlament chce podpořit vznik podnikatelských družstev, která by mohla vlastnit energetické zdroje. The post “Zelená” má být více než třetina energie v EU,…
 • 19. 01. 2018
 • 18:21

Důsledky klesajících investic v upstream projektech ropného a plynového sektoru

Zahraniční server Platts zveřejnil výhledy předpokládaného budoucího vývoje v sektorech ropy a plynu v roce 2018 v oblasti Evropy, Blízkého výhodu a Afriky. Novým problémem…
 • 19. 01. 2018
 • 17:40

Jednání o výši energetických úspor jdou v EU do finále

Europoslanci se shodli na cíli pro energetické úspory ve výši 35 % do roku 2030. Čeká je ještě jednání se členskými zeměmi, které chtějí nižší cíl.  
 • 19. 01. 2018
 • 17:00

Největší ropná firma světa výrazně zlevní zpracování „černého zlata“

Saúdskoarabská společnost Saudi Aramco a firmy CB&I a Chevron Lummus z USA uzavřely dohodu o pilotním využití technologie přímé přeměny ropy na chemikálie. Podle dohody v…
 • 19. 01. 2018
 • 16:21

Francie urychlí realizaci projektů větrných elektráren, momentálně trvá až 9 let

Francouzská vláda oznámila desetibodový plán, jehož cílem je zjednodušit administrativní postupy a urychlit rozvoj větrných projektů. Francie plánuje zdvojnásobit současný…
 • 19. 01. 2018
 • 14:00
starší novinky