Čo sa skrýva vo Vašom smartphone?

(ilustrační obrázek)

Smartfóny, televízory, tablety, notebooky,... Bez obrovského množstva najmodernejších elektronických prístrojov si už málokto z nás vie predstaviť svoj život. Problémom však spočíva v tom, ako často ich meníme. Nabádajú nás k tomu nielen nové a lepšie technológie, ale skôr reklamy a fakt, že samotné prístroje sú vyrábané tak, aby vydržali len obmedzený čas. Čo však spraví bežný človek, keď sa mu pokazí smartphone? Veľmi rýchlo a pomerne lacno si zaobstará nový a starý odloží do šuplíka. Vie ale aké „poklady“ skrýva takýto pokazený telefón?

Tony vzácnych kovov na smetisku

Bežný smartfón obsahuje neuveriteľné množstvo najrôznejších minerálov a vzácnych kovov. Typický iPhone obsahuje približne 0,034g zlata, 0,34g striebra, 0,015g paládia a menej než jednu tisícinu gramu platiny. Rovnako v ňom nájdeme aj napríklad hliník (25g) a meď (približne 15g). To je však len začiatok. Ytrium, lantanum, terbium, neodym, gadoliniem alebo prazeodym. Málokto vôbec niekedy počul tieto názvy. Ide o materiály, ktorých je v našej Zemi síce dostatok, no ich ťažba je extrémne náročná. A samozrejme nesmieme zabudnúť na plast a sklo.

„Múdry telefón“ vlastnia dnes už viac ako dve miliardy ľudí a za nový model ho zvyknú vymeniť priemerne každých 11 mesiacov. Staré smartfóny buď vyhodia alebo odložia niekde doma. Iba 10% starých telefónov sa recykluje a ich vzácne minerály sa použijú nanovo. Z miliónu mobilných telefónov by sme vedeli naspäť získať až 16 ton medi, 350kg striebra, 34kg zlata a 15kg paládia. Naše šuplíky a smetiská sú skutočnými zlatými baňami.

Krv v telefónoch a znečistené životné prostredie

So vzácnymi kovmi sa však spája omnoho viac problémov. Ich ťažba je častokrát spojená s porušovaním ľudských práv, detskou prácou, ozbrojenými skupinami, znečisťovaním životného prostredia a hroznými pracovnými podmienkami. Niekedy sa teda označujú aj ako konfliktné minerály. Ťažia sa hlavne v rozvojových krajinách v Afrike, Ázii či Južnej Amerike.

Neslávne známou sa stala napríklad Demokratická republika Kongo, kde obchod so vzácnymi minerálmi financuje ozbrojené a povstalecké skupiny. Inde vo svete, ako napríklad v Kyrgyzsku, ťažba zlata vážne ohrozuje životné prostredie. Keďže je ale celá Stredná Ázia závislá aj od vodných rezerv v Kyrgyzsku, ich prípadné znečistenie by viedlo k obrovskej humanitárnej katastrofe a destabilizácií celého regiónu.

E-odpad

Ďalším obrovským problémom je elektronický odpad. Kvôli obrovskej spotrebe a konzumnému spôsobu života sa rozvojové krajiny v Afrike a donedávna aj napríklad Čína, plnia starými elektronickými zariadeniami. Vyspelé krajiny vyvážajú svoj elektronický odpad do iných častí sveta, kde ho miestni chudobní ľudia rozoberajú a „recyklujú.“ S tým je však rovnako spojené obrovské znečisťovanie životného prostredia. Voda a pôda sa častokrát kontaminujú rôznymi chemikáliami a v celom okolí neprestajne cítiť toxický zápach horiaceho plastu.

Mesto Guiyu na juhovýchode Číny bolo donedávna známe ako najšpinavšie mesto na svete a najväčšia skládka elektronického odpadu. Práve sem putoval, väčšinou ilegálne, odpad z celého sveta. Tisícky ľudí, vrátane detí, tu rozoberali televízory, počítače, DVD prehrávače či telefóny, aby sa dostali k cenným minerálom v ich vnútri. Niektoré dokonca namáčali do rôznych kyselín, aby sa rozpustil ich plastový obal. Nedávno sa však z Guiyu stalo mesto duchov. Čínska vláda túto „recykláciu“ zastavila a celé mesto zavrela. Údajne išlo o súčasť novej politickej stratégie a čínskej „vojny proti znečistení.“ Čína nedávno dokonca zakázala import papiera, textilu či plastu z iných krajín, keďže čelí problémom s vlastným odpadom. Odhady hovoria, že samotná Čína čoskoro predbehne USA a stane sa najväčším „producentom“ e-odpadu na svete.

Čínsky monopol a neexistujúce alternatívy

Čína však reagovala aj na prepad cien vzácnych kovov, ktoré sa však v poslednej dobe zase šplhajú nahor. Môžu za to práve elektromobily či veterné turbíny, ktorých spotreba sa začala zvyšovať. Táto krajina však zohráva oveľa dôležitejšiu rolu. Produkuje a vyváža až 90% vzácnych kovov, na ktorých sme závislí. Napríklad cena neodymu či prazeodymu narástla až o 50%. Podľa analytikov z Argonaut Research však ich cena v nasledujúcom desaťročí stúpne až o 250%, keďže elektromobily potrebujú o skoro jeden kilogram viac oxidov vzácnych kovov ako tradičné spaľovacie motory.

Čo však robiť s nebezpečným čínskym monopolom? Niektoré vzácne kovy sú skutočne nenahraditeľné. Pre olovo, titán, či horčík neexistuje alternatíva. Iné ako napríklad meď sa v podstate dajú nahradiť, no je nutné použiť najrôznejšie zložité zliatiny v závislosti od využitia. Pri iných kovoch je náhrada síce neplnohodnotná, ale stále použiteľná. Celkovo v súčasnosti nemáme alternatívu až pre 62 kovov, vďaka ktorým funguje naša elektroniky.

Problematické vzácne kovy

Odhady zásob nerastných kovov sa líšia. Pravdepodobne ich však nevyčerpáme len tak ľahko. Ťažba sa jednoducho bude stávať zložitejšou ekonomicky aj environmentálne. Hrozbou môžu byť aj nebezpečné monopoly krajín akou je Čína, ktorá môže de facto hýbať s cenami vzácnych kovov tak ako OPEC s cenou ropy. Vzácne kovy sa spájajú s obrovským množstvom problémov a ovplyvňujú životy ľudí vo väčšine rozvojových a chudobných krajín sveta. Ponúkajú sa nám však riešenia ako recyklácia starej elektroniky, cirkulárna ekonomika či jednoducho zníženie spotreby a konzumného spôsobu života.


Zdroje

Pro více informací klikněte ZDE

Související články

zpět na přehled zpráv

19. 11. 2017 18. 11. 2017

Zprávy z oboru

Brexit komplikuje i stavbu podmořských elektrických kabelů

Velká Británie zatím nezačala jednat o svém zapojení do unijního energetického trhu. Do roku 2025 přitom hodlá ztrojnásobit kapacitu propojení s kontinentem. Investoři do…
  • 19. 11. 2017
  • 18:00

Cena tepla z tepláren se v příštím roce převážně měnit nebude

Cena tepla z tepláren se v příštím roce převážně měnit nebude. ČTK o tom informoval mluvčí Teplárenského sdružení ČR Pavel Kaufmann. Na platbu jednotlivých domácností tak…
  • 19. 11. 2017
  • 16:00

Nový web předpoví dopady sucha. Zemědělcům zmírní miliardové ztráty

Letošní sucho se výrazně projevilo pouze v některých regionech, přesto způsobilo škody za miliardy korun. Jižní Morava byla během prázdninových měsíců nejhůře postiženou…
  • 19. 11. 2017
  • 15:00

Půjde to bez uhelných elektráren? Uhlí pomáhá Německu, nyní i Francii

Britské uhelné elektrárny zvýšily neobvykle svůj výkon, aby dodávaly elektřinu do Francie, kterou postihly odstávky jaderných elektráren a zároveň chladnější počasí…
  • 19. 11. 2017
  • 14:30
starší novinky